Przyczyn uszkodzenia zębów może być wiele, między innymi niefortunne ugryzienie czegoś twardego, próchnica prowadząca do odłamania części zęba czy leczenie kanałowe osłabiające strukturę zębów. Bardzo częstą przyczynę uszkodzeń zęba, zwłaszcza w okresie dziecięcym i młodzieńczym stanowią urazy. Wyłamana część zęba, czy w ogóle całkowity brak może być powodem do kompleksów, ale też wpływać na nasz stan zdrowia, dlatego warto zadbać o jamę ustną. 

Stomatolog w Warszawie na Woli

Uszkodzenia zęba nie da się naprawić inaczej jak tylko odwiedzając specjalistyczny gabinet dentystyczny, gdzie profesjonalni lekarze ocenią stan zębów i wyznaczą sposób naprawy uszkodzeń. W przypadku uszkodzenia zęba bardzo ważne jest więc szybkie zgłoszenie się na wizytę do specjalisty, takiego jak stomatolog w Warszawie na Woli

Metody naprawy uszkodzonego zęba 

Metoda leczenia czy sposób odbudowy zęba zależny jest od przyczyny i stopnia uszkodzenia oraz całkowitego stanu uzębienia, ale także od możliwości finansowych pacjenta. 

Odbudowa części zęba 

W przypadku dobudowy części zęba warto zastanowić się nad użyciem korony protetycznej. U stomatologa dostępne są dwa rodzaje koron: ceramiczna na podbudowie metalowej oraz pełnoceramiczna na podbudowie z tlenku cyrkonu. Kluczową różnice stanowią wolory estetyczne. Pierwsza z nich jest szara i prześwituje przez ceramikę, dlatego stosuje się ją głównie w bocznych częściach jamy ustne, gdzie estetyka ma mniejsze znaczenie. W odbudowie przednich zębów stosuje się podbudowę z tlenku cyrkonu, która ma biały kolor i zapewnia efekt estetyczny. 

Odbudowa zęba na korzeniu 

W sytuacji gdy odłamana została cała korona zęba i w Twojej jamie ustnej został sam korzeń nie ma konieczności jego usuwania. Jeżeli korzeń nadaje się do odbudowy to stomatolog przeprowadzi leczenie kanałowe i osadzi w korzeniu wkład z włókna szklanego lub spersonalizowany odlewany wkład metalowy. Dzięki takiemu zabiegowi zapewnione zostaje lepsze utrzymanie odbudowy. Na koniec, na wkładzie osadzona i zacementowana zostaje korona protetyczna. 

Proteza 

W przypadku całkowitego braku zęba lub w sytuacji, gdy nie da się go uratować i konieczne jest usunięcie z pomocą przychodzi protetyka. Istnieją dwa rodzaje protez: ruchome oraz stałe. Proteza ruchoma charakteryzuje się tym, że pacjent ma możliwość samodzielnego wyjmowania i wkładania jej w dowolnym momencie. Proteza stała, jak sama nazwa wskazuje zostaje umieszczona w szczęce na stałe jako implant lub most protetyczny. Implant to śruba wkręcana w kość wykonana z tytanu lub tlenku cyrkonu. W przypadku, gdy dokonywano usunięcia zęba, należy odczekać 6 – 8 tygodni przed zamocowaniem śruby. 

Most protetyczny składa się z zębów filarowych, na których osadzone są korony oraz do którego przymocowany jest sztuczny ząb. To rozwiązanie niestety nie sprawdzi się w każdym przypadku, ponieważ wymaga oszlifowania zębów będących filarami, a taki zabieg może być wykonany tylko na zębach z dużym wypełnieniem lub po leczeniu kanałowym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may also like