Leczenie łokcia tenisisty – zrozumienie bolesnego stanu

Łokieć tenisisty (epikondylopatia więzadłowa, boczna) jest bardzo bolesnym stanem, który pojawia się, gdy powtarzające się ruchy przedramienia i dłoni powodują przeciążenie ścięgien łokcia. Chociaż wiele osób doświadcza tego stanu w wyniku długich okresów nadużywania dłoni i nadgarstka, może również wystąpić w wyniku powtarzającego się ruchu, który wpływa na inne części ramienia, takie jak mięśnie przedramienia.

Chociaż łokieć tenisisty może być spowodowany różnymi przyczynami, uważa się, że istnieje genetyczny składnik rozwoju tego schorzenia. Chociaż nie można wykluczyć urazu jednego z więzadeł, które mocują przedramię do łokcia, większość ekspertów zgadza się, że powtarzające się ruchy są główną przyczyną łokcia tenisisty, prowadząc do urazów spowodowanych powtarzalnymi ruchami w przyszłości.

Osoby z łokciem tenisisty często skarżą się na ból po zewnętrznej stronie łokci, w pobliżu nadgarstków. Ponadto łokieć tenisisty może wystąpić w innych obszarach ramienia, takich jak dłoń i przedramię. Chociaż objawy łokcia tenisisty mogą być osłabiające, wiele z tych samych osób może odczuwać ulgę podczas ćwiczeń rozciągających, takich jak łokieć tenisisty. Chociaż wiele osób uważa, że ​​szyna jest wymagana w celu złagodzenia bólu, niekoniecznie tak jest.

Kiedy pojawia się ból, większość ludzi koncentruje swoją uwagę na bólu, który znajduje się na zewnątrz łokcia, nie zwracając uwagi na inne części kończyny, która jest dotknięta chorobą. Jeśli osoba cierpiąca na łokieć tenisisty ma pełny zakres ruchu w dłoni lub przedramieniu, może odczuwać ból podczas poruszania mięśniami w tych obszarach. Jednak gdy występuje ból i dotyczy to również innych obszarów kończyny, wielu pacjentów może odczuwać ból we wszystkich stawach ciała.

Ból powodowany przez łokieć tenisisty jest zwykle dość intensywny i może zająć kilka tygodni lub miesięcy, zanim ból stanie się zauważalny. Podczas gdy niektórzy ludzie mogą odczuwać ból tylko na zewnątrz dłoni i ramion, podczas gdy inni mogą odczuwać ból łokcia lub przedramienia, zwykle jest on odczuwany tylko z jednej strony i zwykle promieniuje w kierunku tylnej części łokcia. W większości leczenie łokcia tenisisty obejmuje ćwiczenia rozciągające i wzmacniające. Niektórzy ludzie wolą stosować leki uśmierzające ból, aby złagodzić objawy, podczas gdy inni wolą stosować leki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen lub paracetamol. dla złagodzenia bólu.

W niektórych przypadkach pacjenci mogą również zdecydować się na program fizykoterapii, który często łączy się z fizjoterapią w celu zwiększenia zakresu ruchu mięśni przedramienia, co może pomóc zmniejszyć ból. ilość czasu potrzebna do osiągnięcia maksymalnej intensywności bólu i poziom bólu.

Fizjoterapeuci często zalecają ćwiczenia rozciągające,

które obejmują ćwiczenia zginające i rotacyjne, a także inne rodzaje ćwiczeń, które wpływają na elastyczność mięśni. Jeśli stan stawu łokciowego stanie się ciężki, może być konieczne zastosowanie pewnego rodzaju leków, takich jak leki przeciwzapalne. Po ustaleniu, jaki rodzaj leczenia łokcia tenisisty jest dla Ciebie najlepszy, ważne jest, aby go trzymać i postępować zgodnie z programem leczenia.

Zalecane są ćwiczenia rozciągające, które pomagają wzmocnić mięśnie. Pacjenci cierpiący na tę chorobę powinni zacząć od łagodnych ćwiczeń rozciągających, które są ukierunkowane na określone mięśnie łokcia. Gdy ból zacznie ustępować, pacjent powinien zwiększyć poziom oporu, aby pomóc zwiększyć ilość zdobywanej siły. W niektórych przypadkach pacjenci mogą potrzebować wykonywać te rozciągania tylko kilka razy w tygodniu, podczas gdy w innych przypadkach lekarz będzie wymagał od pacjentów wykonywania ich kilka razy dziennie. Pacjenci biorący udział w programie fizjoterapii muszą również uważać na wykonywane przez siebie ćwiczenia. Chociaż ćwiczenia wzmacniające mogą bardzo pomóc wzmocnić mięśnie, należy je wykonywać we właściwy sposób i nie przesadzać. Na przykład pacjent, który wykonuje brzuszki podczas podnoszenia hantli lub trzymania ręcznika, a następnie upuszcza go lub podnosi ponownie, może spowodować kontuzję mięśni nadgarstka, stawu łokciowego i przedramienia.

Najskuteczniejsze leczenie łokcia tenisisty będzie zależeć od tego, jak ciężki jest stan stawu łokciowego i nasilenia objawów, które dotykają pacjenta. Pacjent będzie musiał znaleźć fizjoterapeutę posiadającego wiedzę zarówno w zakresie fizjoterapii, jak i leczenia bólu, a także przeprowadzić dokładne badanie w celu ustalenia przyczyny bólu i opracowania skutecznego planu leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may also like