Z tym, że nadwaga i otyłość jest chorobą cywilizacyjną nie trzeba nikogo do tego przekonywać. Jednak wiele osób bagatelizuje ten stan rzeczy i nie dopuszcza do siebie myśli jak tragiczne mogą być skutki nadmiernej otyłości i jaką ciężką pracę i wysiłek trzeba włożyć by zapobiec takiemu stanu rzeczy.

Stres, brak ruchu, praca za biurkiem, nieodpowiednia dieta – to wszystko ma wpływ na to że tyjemy i stajemy się przez to częściej narażeni od osób szczupłych na różnego rodzaju choroby i powikłania z naszym zdrowiem.

Dlaczego utrata wagi dla osoby otyłej powinna być priorytetem?

Zrzucenie kilogramów nie jest sprawą łatwą i prostą. Zazwyczaj kosztuje to nas dużo wysiłku fizycznego i psychicznego. Próbujemy różnych diet, treningów czy też tabletek wspomagających odchudzanie.

Mimo to, im wcześniej rozpocznie się ten proces, na pewno będzie znacznie łatwiej. Korzyści będą długofalowe, a szanse zapadnięcia na jakiekolwiek dolegliwości lub chorobę na pewno zostaną znacznie zminimalizowane.

Skutki otyłości:

  • wysokie ciśnienie krwi
  • choroby serca
  • udar mózgu

Choroby serca i udar mózgu są jedną z podstawowych przyczyn niepełnosprawności i śmierci zarówno kobiet jak i mężczyzn. Wśród osób otyłych występuje zwiększone ryzyko występowania wysokiego poziomu cholesterolu we krwi, a także trójglicerydów.

  • Nagła śmierć

Występuje wraz z chorobami serca i udarem mózgu, poprzedzające oznaki i objawy mogą być na tyle małe, że bardzo często są bagatelizowane.

Zmniejszenie masy ciała o zaledwie 5 – 10% obniża szanse na rozwój choroby serca lub udaru mózgu, poprawia funkcje serca, obniża ciśnienie krwi, poziom cholesterolu i trójglicerydów.

  • Cukrzyca

Cukrzyca zarówno typu 2 jak i 1 jest powiązana z nadwagą. Osoby które są cukrzykami powinny stosować regularne ćwiczenia w celu utraty wagi, co powinno pomóc w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi. Na początku wystarczy spacer, nordic walking lub taniec.

  • Choroby nowotworowe 

Otyłość wiąże się z wieloma rodzajami raka. Wśród kobiet do najczęściej występujących rodzajów chorób nowotworowych które są skojarzone bezpośrednio z nadwagą jest rak piersi, macicy, pęcherzyka żółciowego, jajnika i jelita grubego.

Skutki otyłości jako choroby nowotworowe dotyczą również mężczyzn, należą do nich rak jelita grubego, prostaty i odbytnicy.

  • Bezdech senny

Z powodu nadwagi – może doprowadzić do niewydolności serca. Pozbycie się nadmiaru kilogramów może pomóc w wyeliminowaniu tego problemu.

  • Bóle kości i stawów

Utrata masy ciała zmniejsza obciążenie stawów, kolan, bioder, pleców zmniejszając lub całkowicie eliminując ból który jest wynikiem tego, że stawy i kości osoby otyłej muszą niejednokrotnie dźwigać ciężar ciała dwukrotnie cięższy niż powinny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may also like