Zrozumienie, w jaki sposób może pomóc badanie ultrasonograficzne układu moczowego

USG układu rozrodczego obejmuje użycie różdżki ultradźwiękowej do wizualizacji różnych części układu rozrodczego. Układ rozrodczy obejmuje macicę, jajowody, jajniki, pochwę, jajowody, szyjkę macicy, pochwę, otwór szyjki macicy, jajowód i torbiel jajowodu.

Drogi moczowe obejmują moczowody, pęcherz, cewkę moczową, nerki, gruczoł krokowy, pochwę, ujście cewki moczowej oraz fałdy cewki moczowo-skórnej na przedniej ścianie pochwy. Ultradźwięki są używane z wielu powodów, takich jak wykrywanie i diagnostyka chorób zapalnych miednicy mniejszej, wykrywanie nieprawidłowości narządów rodnych, takich jak rak jąder i jajników, wykrywanie nieprawidłowości zewnętrznych narządów płciowych, takich jak nieprawidłowy wzrost włosów lub ewentualna torbiel jajnika.

Wiele nieprawidłowości w układzie rozrodczym wymaga badania ultrasonograficznego. Niektóre z tych nieprawidłowych obszarów, które należy zbadać, obejmują jajniki, jajowody, szyjkę macicy, torbiel jajowodu itp.

Kilka problemów występujących częściej niż inne w układzie rozrodczym to rak, bezpłodność, cysty, guzy itp. Jeśli uważasz, że masz jeden z tych schorzeń, ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem o problemie.

Wiele osób uważa, że ​​badanie ultrasonograficzne układu moczowego jest niepotrzebne. Uważają, że to kosztuje i jest czasochłonne. Niektórzy uważają, że USG nie jest konieczne dla kobiet w ciąży, jednak większość lekarzy zaleca wykonanie USG przed zajściem w ciążę.

Badanie ultrasonograficzne układu moczowego ma kilka zalet.

Ultradźwięki mogą pomóc w wykryciu nieprawidłowego wzrostu narządów rodnych, takich jak guzy jąder i jajników. Ponadto, szukając narośli w jamie brzusznej podczas USG, lekarz może na przykład określić, czy dana osoba ma chorobę nerek. Kolejną zaletą tego typu badań jest to, że mogą one powiedzieć lekarzom o stanie zdrowia narządów miednicy. Można określić rozmiar i kształt narządów, takich jak nerki, pęcherz, cewka moczowa, pochwa, ujście pęcherza moczowego itp.

Praktyka urologiczna może wykorzystywać badania ultrasonograficzne do wykrywania infekcji, takich jak infekcje bakteryjne lub grzybicze. ZUM lub zakażenie ZUM. Pomaga to również lekarzowi w ustaleniu, czy pacjent jest zagrożony wystąpieniem kamieni moczowych. Lekarz może zdecydować się na wykonanie USG układu moczowego w ramach badania fizykalnego. Te badania służą do ustalenia, czy pacjent był narażony na działanie pewnych zanieczyszczeń, takich jak krew lub nasienie, które mogą spowodować infekcję. Ultrasonografia może wykazać, czy kobieta była w ciąży, czy miała związane rurki, czy cierpi na zapalenie pęcherza. Może również pomóc lekarzowi w ustaleniu, czy pacjent przeszedł operację.

Na przykład rozmiar i kształt torbieli można określić za pomocą ultradźwięków. Chociaż większość kobiet nie doświadcza regularnie torbieli, cysty w układzie rozrodczym mogą mieć wpływ na płodność. Mięśniaki macicy można również wykryć za pomocą ultradźwięków. Jeśli cysta rośnie na tyle, że blokuje pęcherz, może wpływać na przepływ moczu. Pokazując, gdzie znajduje się torbiel w układzie moczowym, można wykryć, gdzie się znajduje i określić, czy doszło do uszkodzenia pęcherza, co powoduje ból, trudności lub niemożność oddania moczu.

Wiele kobiet w ciąży odczuwa również ból w dolnej części brzucha, co może wskazywać na ciążę. Ciąża często prowadzi do powstania torbieli w okolicy miednicy, która może wymagać usunięcia cysty. Wzrost cysty może również powodować utratę apetytu i zmianę apetytu. Proste badanie USG układu moczowego może pomóc lekarzowi zdecydować, czy mężczyzna ma zaburzenia erekcji. Jeśli mężczyzna wytryskuje przedwcześnie, może być konieczne wykonanie USG, aby sprawdzić, czy liczba jego plemników jest niska. Badanie ultrasonograficzne może również pomóc w wykryciu nowotworu prostaty lub pęcherza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may also like