Elektryczne wózki inwalidzkie stanowią bardzo duże ułatwienie dla osób starszych i niepełnosprawnych, które zyskują większą samodzielność i mobilność. Specjalny joystick zamontowany w urządzeniu umożliwia sterowanie pojazdem bez konieczności ręcznego wprawiania w ruch. W ciągu ostatnich lat na rynku pojawiło się wiele, ciekawych modeli wózków inwalidzkich dopasowanych do potrzeb użytkowników. Nowością, która szybko zyskała na popularności jest elektryczny skuter inwalidzki przeznaczonego głównie dla seniorów i osób niepełnosprawnych z większymi zdolnościami motorycznymi. Co stanowi lepsze rozwiązanie dla seniora – wózek elektryczny czy skuter? 

Wózek elektryczny dla seniora 

Jeszcze niedawno jedyną formę pomocy przy poruszaniu się dla osób starszych stanowił balkonik, który wymagał znacznego wysiłku fizycznego. Zwiększona produkcja wózków inwalidzkich dała szansę osobom starszym na zwiększenie mobilności i samodzielne wykonywanie wielu czynności. Jednakże standardowe wózki inwalidzkie sprawdziły się tylko w przypadku osób posiadających wystarczająco siłę w rękach, a dla innych wciąż stanowiły mało efektywne rozwiązanie. Wózek elektryczny dla seniora stał się więc najlepszą opcją zakupu.  

Wózek inwalidzki z napędem elektrycznym umożliwia swobodne poruszanie się po domu jak i na zewnątrz. Sterowanie za pomocą joysticka jest wygodne, bardzo proste i nie wymaga dużej sprawności motorycznej osoby starszej. Ładowanie akumulatora wózka elektrycznego obecnie nie stanowi żadnego problemu, ponieważ w momencie nieużytkowania urządzenia wystarczy podłączyć akumulator do zwykłego gniazdka elektrycznego na kilka godzin. 

Refundacja na wózek inwalidzki – jak ją pozyskać? 

Refundacja na wózek inwalidzki przysługuje osobom posiadającym ubezpieczenie społeczne i zdrowotne ZUS. Jednakże dofinansowanie można otrzymać tylko na określone rodzaje wózków inwalidzkich, w tym na wózek elektryczny. Zlecenie na wózek inwalidzki wypisuje lekarz specjalista, który określa zwykle model i rodzaj urządzenia optymalny dla pacjenta. Po potwierdzeniu chęci realizacji zlecenia w placówce NFZ, wystarczy dokonać zakupu na podstawie wystawionego dokumentu. Refundacja obejmuje określone sumy pieniężne, ale w przypadku przekroczenia limitu, istnieje możliwość samodzielnego opłacenia brakującej kwoty. 

Skuter elektryczny dla seniora 

Skuter elektryczny, często mylony z wózkiem, różni się od niego budową i zastosowaniem. To, co łączy te dwa urządzenia to fakt, że umożliwiają swobodne poruszanie się osobom starszym zarówno na krótkim jak i dłuższych dystansach. Jednocześnie jednak skutery nie potrzebują wielu elementów zawartych w wózki, takich jak zabudowane siedzisko, optymalizacja pozycji nóg czy karku oraz joysticka. 

Skuter elektryczny swoją budową przypomina tradycyjny skuter, z tym że opiera się na 3 lub 4 kołach i posiada kierownicę do sterowania pojazdem. Ponadto skuter rozwija większa prędkość w porównaniu do wózków inwalidzkich. Analizując specyfikację skuterów elektrycznych można wywnioskować, że mogą z niego korzystać osoby o większej sprawności motorycznej, będące w stanie samodzielnie obsługiwać kierownicę i utrzymywać dobrą pozycję w siedzisku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may also like